۱۴۰۳ سه شنبه ۲۶ تیر

تغییرات جهان در۲سال اخیر از دریچه «گوگل ارث»

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، طبق اعلام بیانیه اخیر غول فناوری گوگل، ویژگی «تایم‌لپس» در گوگل ارث با دو سال داده جدید به روز شده است.

ویژگی Timelapse یک ویژگی جذاب است که به ما امکان می‌دهد ببینیم سیاره ما در طول زمان چگونه تغییر کرده است. این ابزاری است که توسط Google Earth ایجاد شده و از تصاویر ماهواره‌ای برای نشان دادن چگونگی تکامل مکان‌های مختلف در طول سال‌ها استفاده می‌کند.

گوگل به تازگی به‌روزرسانی بزرگی را برای ویژگی Timelapse در Google Earth عرضه کرده است که دو سال داده‌های اخیر را به آن اضافه کرده است.

این به‌روزرسانی جدید حاوی چندین پتابایت داده جدید است که سال‌های ۱۹۸۴ تا ۲۰۲۰ را پوشش می‌دهد و داده‌های جدید سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ نیز به آن اضافه شده است. این بدان معنی است که کاربران اکنون می‌توانند ببینند که جهان در چند سال گذشته چگونه تغییر کرده است و چیزهایی نظیر اثرات تغییرات آب و هوا، شهرنشینی و بلایای طبیعی بر کره زمین را شاهد باشند.

تلاش‌های گوگل برای جمع‌آوری اطلاعات، علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات ارزشمند، به تصاویری خیره کننده از طریق ویژگی‌هایی مانند نمای فراگیر و نمای خیابان منجر شده است. به این ترتیب، ما می‌توانیم داده‌های بیشتری را نسبت به گذشته ببینیم و تجزیه و تحلیل کنیم.

همچنین می‌توانیم ببینیم که شهرها چگونه رشد و توسعه یافته‌اند، روند ذوب شدن یخچال‌های طبیعی چگونه بوده است و جنگل‌ها چگونه از بین رفته‌اند.

گفتنی است که دانشمندان از این ویژگی برای مطالعه تغییرات آب و هوا و تأثیر فعالیت‌های انسانی بر روی کره زمین استفاده می‌کنند.

ویژگی Timelapse در Google Earth موجود است و می‌توان از طریق مرورگر وب به آن دسترسی پیدا کرد یا آن را به شکل یک برنامه برای دستگاه‌های Android و iOS دانلود کرد.

این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد تا مکان‌های خاص را به دلخواه خود بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی کنند، تغییرات را از زوایای مختلف مشاهده کنند و حتی نماهای مورد علاقه خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

به گفته گوگل، ویژگی Timelapse برای افزایش آگاهی عمومی از تاثیر تغییرات اقلیمی، شهرنشینی و جنگل زدایی ایجاد شده است. این شرکت با چندین سازمان از جمله ناسا، برنامه Landsat سازمان زمین شناسی ایالات متحده و ماهواره‌های Sentinel  متعلق به آژانس فضایی اروپا همکاری کرده است.

ویژگی به روز شده Timelapse در حال حاضر علاقه و هیجان زیادی را در بین کاربران ایجاد کرده است. بسیاری از مردم به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفته‌اند تا دیدگاه‌های خود را در مورد آن به اشتراک بگذارند و ترس خود را نسبت به تغییراتی که شاهد بوده‌اند، ابراز کنند.

برخی از کاربران نیز از این اطلاعات برای تکمیل پروژه‌های خود مانند ویدیوهای تایم‌لپس از مکان‌های خاص یا مقایسه مناطق مختلف در طول زمان استفاده کرده‌اند.

ویژگی Timelapse تنها یکی از ابزارهای بسیاری است که در دسترس پژوهشگران، دانشمندان و فعالانی است که برای رسیدگی به تغییرات اقلیم و ارتقای پایداری تلاش می‌کنند. گوگل همچنین در چندین پروژه انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کرده و در تلاش است تا ردپای کربن خود را کاهش دهد.

اگر شما نیز می‌خواهید تغییرات منطقه خود را طی چهار دهه گذشته بررسی کنید، ویژگی Timelapse ابزاری عالی برای شماست. ضمن اینکه اگر به تماشای مکان‌های زیبا در سراسر جهان علاقه دارید، گوگل بیش از ۸۰۰ تایم‌لپس از ۳۰۰ مکان مختلف تهیه کرده است. این تایم‌لپس‌ها را می‌توان در یوتیوب به صورت دو بعدی و سه بعدی مشاهده کرد و گوگل حتی به کاربران اجازه دانلود کلیپ‌ها را نیز به صورت جداگانه داده است.

چرا این به روزرسانی مهم است؟

از آنجایی که جهان همچنان با تأثیرات تغییرات آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کند، دسترسی به داده‌های دقیق و قابل اعتمادی که بتواند به ما در درک تغییرات اطرافمان کمک کند، مهم است.

ویژگی به روز شده Timelapse ابزار قدرتمندی است که می‌تواند به ما در انجام این کار کمک کند.

چه دانشمند باشید، چه دانشجو یا صرفاً در مورد دنیای اطراف خود کنجکاو باشید، ویژگی Timelapse نمای جالب و آموزنده‌ای از گذشته، حال و آینده سیاره ما ارائه می‌دهد.

نظرات : 0

ثبت نظر

16251