۱۴۰۲ پنجشنبه ۱۰ اسفند

GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی دوشنبه ۲۰ شهریور

ICTPRESS - خبرهای طلایی امروز دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ به اطلاع شما مخاطبان عزیز میرسد.

 


ICTPRESS گزارش میدهد:

خبر: فردا اپل از آیفون ۱۵ با باتری‌ «مگ سیف» رونمایی می‌کند   
طبق گزارش‌هایی جدید، اپل فردا در رویداد«واندرلاست» علاوه بر رونمایی از آیفون‌های جدید از مگ سیف با قابلیت شارژ چند دستگاه به طور همزمان و اکسسوری‌های دیگر رونمایی می‌کند.
مارک گرومن خبرنگار و تحلیلگر نشریه بلومبرگ این خبر را اعلام کرد. در همین راستا گرومن فاش کرده نسخه جدید باتری «مگ سیف دو» با پشتیبانی از پورت یو.اس.بی.سی در راه است. اما نکته جالب آن است که با کمک این ابزار می‌توان به طور همزمان چند دستگاه را شارژ کرد. مجموعه‌ای از باتری ها را تصور کنید که هر کدام یک آیفون را تغذیه می‌کنند.
هرچند اکسسوری‌های اپل برای همه جذاب هستند اما مهم‌ترین محصولی که در این رویداد رونمایی می‌شود، آیفون سری ۱۵ است. به گفته گرومن مدل‌های پرو این دستگاه ساختار سبک‌تر و از جنس تیتانیوم دارند. علاوه بر آن لبه‌های دستگاه‌ها ۳۳ درصد کاهش و عمر باتری ۱۰ درصد افزایش یافته است.
تکنیکی جدید به نام «LIPO» و تراشه پیشرفته ۳ نانومتری A۱۷ بیونیک، دلیل اصلی این ارتقاها هستند.
البته گرومن هشدار داده استفاده از تیتانیوم سبک‌تر دستگاه را در معرض آسیب و خدشه بیشتر قرار می‌دهد. اما برای افرادی که از پاک کردن اثر انگشت از موبایل‌هایشان خسته شده‌اند، سطح تیتانیومی تغییری دلپذیر است.
..................

خبر: متا هوش مصنوعی قدرتمندتری می‌سازد
شرکت متا پلتفرم سرگرم ساخت یک سیستم هوش مصنوعی جدید است تا به قدرتمندی پیشرفته‌ترین مدل عرضه شده از سوی شرکت OpenAI باشد.
روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه نوشت: شرکت مادر فیس‌بوک قصد دارد مدل جدید هوش مصنوعی خود را تا سال آینده آماده کند و این سیستم، چند برابر قدرتمندتر از نسخه تجاری عرضه شده توسط این شرکت به نام یاما ۲ (Llama ۲) خواهد بود.
یاما ۲، مدل زبان هوش مصنوعی کد باز متا است که در ژوئیه عرضه شد و توسط خدمات ابری آزور مایکروسافت توزیع شد تا با چت جی‌پی‌تی OpenAI و بارد گوگل رقابت کند.
طبق گزارش وال استریت ژورنال، این سیستم برنامه‌ریزی شده که جزئیات آن ممکن است تغییر کند، به شرکت‌های دیگر برای ساخت خدماتی کمک خواهد کرد که متن، تحلیل و محتوای پیشرفته دیگر تولید می‌کنند. متا انتظار دارد آموزش این سیستم هوش مصنوعی جدید که به عنوان یک مدل زبان بزرگ شناخته می‌شود را در سال ۲۰۲۴ آغاز کند.
بلومبرگ در ژوئیه گزارش کرده بود که اپل سرگرم کار روی یک ابزار هوش مصنوعی مشابه جی‌پی‌تی شرکت OpenAI و بارد گوگل است و چارچوب خاص خود به نام آژاکس را بنا کرده تا مدل‌های زبان بزرگتر بسازد و چت‌باتی را آزمایش می‌کند که بعضی از مهندسان این شرکت آن را اپل جی‌پی‌تی می‌خوانند.
..................

خبر: نسل جدید نوار مغناطیسی ذخیره داده با ظرفیت 50 ترابایت!
شاید فکر کنید نوارهای مغناطیسی ذخیره داده از بین رفته‌اند، اما آی.بی.ام و فوجی‌فیلم با همکاری هم ابزار ذخیره‌سازی مغناطیسی جدید نسل ششم را عرضه کرده‌اند که می‌تواند از 50 ترابایت اطلاعات نسخه پشتیبان‌ تهیه کند.
نوار جدید برای کارتریج نوار JF 3592 شرکت آی.بی.ام و برای درایو TS1170 ساخت فوجی فیلم تولید می‌شود. اگرچه ظرفیت ذخیره سازی این نوار 50 ترابایت است، اما این ظرفیت در حالت فشرده شده تا 150 ترابایت افزایش می‌یابد.
تولید این نوار با استفاده از نانوذرات و ذرات مغناطیسی هیبریدی ریز ممکن شده که بسیار کوچکتر از ذرات قبلی هستند و به طور یکنواخت پخش می‌شوند تا ظرفیت ذخیره‌سازی در هر اینچ مربع بیشتر شود.علاوه بر این، خود نوار نازک تر و 15 درصد طولانی‌تر است.

نظرات : 0

ثبت نظر

67840