۱۴۰۳ پنجشنبه ۰۳ خرداد

اوپن‌ای‌آی از مدل هوش مصنوعی GPT-4o رونمایی کرد

ICTPRESS - شرکت OpenAI ادعا می‌کند که مدل رایگان GPT-4o می‌تواند مانند یک انسان صحبت کند، بخندد، آواز بخواند و ببیند؛ این شرکت همچنین در حال انتشار یک برنامه مخصوص دسکتاپ از مدل زبان بزرگ ChatGPT است.

 

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، شرکت اوپن‌ای‌آی روز گذشته مدل هوش مصنوعی GPT-4o را معرفی کرد که یک مدل کاملاً جدید از هوش مصنوعی این شرکت است و به گفته اوپن‌ای‌آی یک گام به تعامل بسیار طبیعی‌تر میان انسان و رایانه نزدیک‌تر شده است.

این مدل جدید، هر ترکیبی از متن، صدا و تصویر را به عنوان ورودی می‌پذیرد و می‌تواند خروجی را در هر سه فرمت تولید کند. همچنین می‌تواند احساسات را تشخیص دهد، به کاربر امکان می‌دهد آن را در اواسط گفتار قطع کند و تقریباً به سرعت یک انسان در طول مکالمه پاسخ می‌دهد.

 

 

میرا موراتی مدیر ارشد فناوری شرکت اوپن‌ای‌آی در پخش زنده معرفی این مدل جدید گفت: نکته ویژه در مورد GPT-4o این است که هوش سطح GPT-4 برای همه، از جمله کاربران رایگان ما در دسترس قرار گرفته است. این اولین‌بار است که ما در مورد سهولت استفاده گام بزرگی رو به جلو برمی‌داریم.

اوپن‌ای‌آی در طول معرفی این مدل، GPT-4o را نشان داد که به صورت زنده بین انگلیسی و ایتالیایی ترجمه می‌کند، با توانایی درک بصری به یک پژوهشگر کمک می‌کند یک معادله خطی را در لحظه بر روی کاغذ حل کند و فقط با گوش دادن به نفس‌های یکی از مدیران اوپن‌ای‌آی درباره تنفس عمیق به او راهنمایی می‌دهد.

حرف «o» در اسم مدل GPT-4o مخفف واژه «omni» است که اشاره‌ای به قابلیت‌های چندوجهی این مدل است.

اوپن‌ای‌آی گفت که GPT-4o با متن، تصویر و صدا آموزش داده شده است، به این معنی که تمام ورودی‌ها و خروجی‌ها توسط یک شبکه عصبی پردازش می‌شوند. این با مدل‌های قبلی این شرکت شامل GPT-3.5 و GPT-4 متفاوت است که به کاربران اجازه می‌دادند فقط با صحبت کردن سؤال بپرسند، اما سپس سخنان را به متن تبدیل می‌کردند. این موجب می‌شد لحن و احساسات از بین برود و تعاملات کندتر شود.

شرکت اوپن‌ای‌آی این مدل جدید را طی چند هفته آینده آینده به صورت رایگان در دسترس همگان از جمله کاربران ChatGPT قرار می‌دهد و همچنین نسخه دسکتاپ ChatGPT را در ابتدا برای رایانه‌های شرکت اپل(Mac) منتشر می‌کند که کاربرانی که اشتراک خریداری کرده‌اند، از امروز به آن دسترسی خواهند داشت.

معرفی مدل جدید اوپن‌ای‌آی یک روز قبل از برگزاری رویداد گوگل I/O که کنفرانس سالانه توسعه دهندگان این شرکت است، انجام گرفت.

گفتنی است که مدت کوتاهی پس از اینکه اوپن‌ای‌آی GPT-4o را معرفی کرد، گوگل نیز نسخه‌ای از هوش مصنوعی خود موسوم به جمینای(Gemini) را با قابلیت‌های مشابه به نمایش گذاشت.

نظرات : 0

ثبت نظر

20029